Hipodrom Wola wkrótce będzie wystawiony na sprzedaż

Nadesłany przez Monika Tkaczuk 03.07.2012 10:36 (3920 odsłon) Więcej wpisów tego autora

Czy poznańska Wola wkrótce będzie miała nowego gospodarza? To niewykluczone. W ciągu najbliższych kilku tygodni ma zostać ogłoszony przetarg na sprzedaż należących do Samorządu Województwa Wielkopolskiego udziałów Centrum Wyszkolenia Jeździeckiego Hipodrom Wola. Powodem są straty, jakie od lat generuje ten atrakcyjnie położony, ale w większości bezużyteczny teren.- Wszystkie dokumenty niezbędne do ogłoszenia przetargu są skompletowane - podkreśla wicemarszałek Leszek Wojtasiak. - Według sporządzonej wyceny wartość tego terenu to około 30 mln złotych.

W sprzedaży ma pomóc Paweł Strzyżewski, nowy prezes i "spec" od prywatyzacji, który wcześniej pełnił tę funkcję w sprzedanym za około 60 mln zł Przedsiębiorstwie Rolnym w Rusku.

- Moim zadaniem jest sprawienie, by działalność Centrum był jak najbardziej opłacalna - mówi Paweł Strzyżewski.

- Hipodrom ma być w momencie sprzedaży jak najbardziej atrakcyjny dla potencjalnego kupca - tłumaczy prezes.

Główna działalność CWJ Wola, to obecnie organizacja zawodów jeździeckich, wynajem budynków oraz dbanie o 45 prywatnych koni, za które właściciele płacą około tysiąc złotych miesięcznie. Poza tym istnieje tam możliwość wynajęcia terenu i organizacji imprez plenerowych.

CWJ Wola, to w sumie 47 hektarów terenu. Większa, ponad 40 hektarowa część działki to obszary zielone z których mogą korzystać poznaniacy. Czy po ewentualnej sprzedaży tak zostanie?

Funkcje tego terenu określa plan miejscowy, który obecnie wyklucza budowanie w tym miejscu np. osiedla. Większość należącej do spółki działki znajduje się bowiem na obszarze, na którym można prowadzić wyłącznie działalność sportowo-rekreacyjną.

Pytanie czy w takim razie znajdzie się kupiec, który będzie skłonny zapłacić gigantyczne pieniądze za teren, na którym de facto niewiele można zrobić. I który do tej pory przynosił tylko straty.

Jak podkreśla wicemarszałek, jeśli udziałów nie uda się sprzedać za pierwszym razem, zostanie ogłoszony drugi przetarg. Jeśli ten również nie okaże się szczęśliwy, to samorząd będzie szukał innego pomysłu na działalność Woli.

Historia Hipodromu Wola sięga początków XX wieku
Pierwsze obiekty (stajnia i powozownia) powstały tam w latach 1906 - 1908, jako zaplecze Zamku Cesarskiego w Poznaniu. Potem stworzone zostały plany budowy toru wyścigowego. Zaprojektowany na 54-hektarowej powierzchni obiekt składał się z dwóch torów, obok których znalazły się trzy trybuny oraz boiska do tenisa, krykieta i gry w piłkę. Od 1995 roku Hipodrom Wola stał się organizatorem Międzynarodowych Zawodów Oficjalnych w Skokach przez Przeszkody CSIO. Samorząd Województwa Wielkopolskiego jest właścicielem spółki od 2005 roku.

 

Źródło: gloswielkopolski.pl

Dodaj niusa do 'Ulubionych' w serwisach społecznościowych
Blinklist del.icio.us Digg Fark Furl Newsvine Reddit Simpy Spurl Yahoo Bookmark to Balatarin Bookmark to Faceboom Bookmark to Twitter Bookmark to Scripstyle Bookmark to Stumble Bookmark to Technorati Bookmark to Mixx Bookmark to Myspace Bookmark to Designfloat Bookmark to Google Plus Bookmark to Google Reader Bookmark to Google Bookmarks