Programy unijne realizowane przez PZJ | Certyfikacja ośrodków - sport powszechnySzanowni Państwo,
Przystępujemy do trudnego zadania - budowy uporządkowanego rynku usług jeździeckich. Już dzisiaj jeździ konno w Polsce około 300 tys. osób. To tyle, ile gra w tenisa, a więcej, niż uprawia żeglarstwo. Promując jeździectwo możemy tę liczbę, jak wskazują badania, w krótkim czasie podwoić. Służyć temu będzie przyjęty przez Zarząd PZJ program „Cała Polska jeździ konno”. W jego ramach będziemy przy współpracy z samorządami stwarzać warunki do otwierania nowych stajni w dużych miastach, razem z PTTK wytyczać nowe trasy turystyki konnej i zabiegać o zmiany przepisów ograniczających jeździectwo. Rozwój powszechnego jeździectwa rekreacyjnego i turystycznego jest wielką szansą dla całego naszego środowiska. To napływ pieniędzy do ośrodków jeździeckich, poszerzony rynek na konie nie dość dobre, by robić karierę w sporcie, praca dla instruktorów, trenerów, przewodników turystyki konnej. To także napływ nowych osób do sportu, sponsorów, zbudowanie widowni zawodów jeździeckich. Zamierzamy również stworzyć system zarabiania pieniędzy na sport wyczynowy na rynku jeździectwa powszechnego. Jeśli sobie wyobrazimy możliwości, jakie to otwiera, to zrozumiemy, że musimy podjąć się tej pracy. Jednym z zasadniczych elementów naszego przedsięwzięcia będzie nowy system certyfikacji ośrodków jeździeckich. Ośrodki posiadające rekomendację PZJ, gwarantujące dobry poziom usług będą promowane na naszej nowej stronie internetowej, portalach naszych partnerów medialnych i w aplikacjach mobilnych. Certyfikaty zróżnicujemy dostosowując je do potrzeb rynku i możliwości ośrodków jeździeckich. Poniżej prezentujemy wstępną propozycję systemu. Uprzejmie proszę o uwagi do naszej propozycji na adres
Certyfikacja i oznakowanie Ośrodków na potrzeby sportu powszechnego, turystyki i rekreacji:
Kategorie:
-Dobrostan koni (między innymi stajnie boksowe wg standardów Unii Europejskiej); -Ośrodek musi posiadać odpowiedni sprzęt i wyposażenie do prowadzenia jazd; -Bezpieczny, ogrodzony plac do nauki jazdy konnej i/lub halę o wymiarach minimum 20/40m. Dostęp do oficjalnych szlaków konnych oraz aktualna zgoda na użytkowanie lub możliwość wyjazdu w teren.; -Pielęgnacja, estetyka i porządek w ośrodku nie mogą budzić zastrzeżeń; -Zatrudniony instruktor z uprawnieniami minimum Instruktora Szkolenia Podstawowego z aktualną licencją PZJ -Posiadanie certyfikowanych przez PZJ koni – Certyfikat KTiR. Licencję otrzymują konie minimum 4ro letnie, karne, zdrowe. Weryfikacji będą mogli dokonywać Szkoleniowcy z licencją PZJ.
- Dobrostan koni (między innymi stajnie boksowe wg standardów Unii Europejskiej); - Ośrodek musi posiadać odpowiedni sprzęt i wyposażenie do prowadzenia jazd; - Dostęp do oficjalnych szlaków konnych oraz aktualna zgoda na ich użytkowanie lub możliwość wyjazdu w teren. - Pielęgnacja, estetyka i porządek w ośrodku nie mogą budzić zastrzeżeń; - Zatrudniony instruktor z uprawnieniami minimum Instruktor Rekreacji PZJ. - Posiadanie certyfikowanych przez PZJ koni – Certyfikat KTiR. Licencję otrzymują konie minimum 4ro letnie, karne, zdrowe. Weryfikacji będą mogli dokonywać Szkoleniowcy z licencją PZJ.
Dodatkowo na certyfikatach oraz w bazie danych PZJ będzie informacja o prowadzeniu jazd w językach obcych (w formie skrótu – en, fr, de, pl, it, ru). Certyfikowane ośrodki TiRN oraz TiR będą miały prawo do wystawiania Odznaki Jeżdżę Konno. Szczegółowe informacje na temat Ośrodków znajdować się będą w bazie PZJ. Polski Związek Jeździecki będzie skutecznie promował Certyfikowane Ośrodki poprzez różne kanały komunikacji (również za granicą). (Warunki certyfikacji zawarte będą w „Warunkach ubiegania się o certyfikat”)
Rodzaje odznak powiązanych ze Sportem powszechnym:
Na potrzeby sportu powszechnego, turystyki i rekreacji powstanie tytuł Instruktor Rekreacji PZJ: Osoby spełniające wymogi z punktu 1,2 lub 3 będą mogły otrzymać Tytuł Instruktora Rekreacji PZJ:
Powyższa propozycja zostanie uzupełniona o certyfikację ośrodków, w których można rozpocząć przygodę ze sportem jeździeckim, umieścić swojego własnego konia i ośrodków, w których można zdobywać kwalifikacje instruktorskie. Lista ośrodków certyfikowanych publikowana na stronach PZJ będzie zawierała linki do stron tych ośrodków. Ze względu na rozmiar przedsięwzięcia i liczbę ośrodków, które trzeba będzie oceniać uprawnienia do nadawania certyfikatów, ich weryfikacji i cofania otrzymają WZJ-ty. Odbywać się to będzie według procedur, które zostaną przedstawione po zamknięciu debaty nad samym systemem.
Łukasz Abgarowicz Prezes Zarządu PZJ
|