Oświadczenie

Nadesłany przez Łukasz Jankowski 03.08.2007 18:20 (2572 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Skoki

W związku z artykułem będącym relacją z Mistrzostw Polski Juniorów, Młodych Jeźdźców i Seniorów, który ukazał się w dwutygodniku „Konie i Rumaki" nr 15 (319) w dniu 01 sierpnia 2007 roku oświadczam co następuje:

Nie jestem autorem tytułu do tego artykułu, który został nadany przez Redakcję dwutygodnika „Konie i Rumaki" bez jakiegokolwiek porozumienia ze mną, ani z moją córką Agatą Jankowską-Michalską, która ten artykuł wraz ze mną napisała. W żadnym przypadku zarówno ja, jak i moja córka nie utożsamiamy się z tym tytułem. W zaistniałej sytuacji oświadczam, że rezygnuję z dotychczasowej wieloletniej współpracy z dwutygodnikiem „Konie i Rumaki". Czynię to w proteście przeciwko praktyce zmian w artykułach dokonywanych bez porozumienia z autorem i w proteście przeciw tytułowi, lekceważącemu Panie, które stanęły na podium Mistrzostw Polski w Chojnowie.

Poniżej załączam pełny tekst artykułu jaki przesłałem do redakcji „Koni i Rumaków"

Jankowski Łukasz

110 000 PLN - Mistrzostwa Polski Seniorów, Młodych Jeźdźców i Juniorów - Chojnów 06-08.07.2007.

Autorzy: Agata Jankowska-Michalska, Łukasz Jankowski

Tegoroczne Mistrzostwa Polski wszystkich trzech grup wiekowych po raz pierwszy rozegrano w jednym terminie i miejscu. Odbyły sie one w podwarszawskim Chojnowie, w którym rok wcześniej o medale rywalizowali juniorzy i młodzi jeźdźcy. Tym razem tak się złożyło, że w każdym przypadku najwyższe miejsce na podium przypadło paniom. Co również ciekawe, faworytom raczej się nie powiodło, a wywalczenie mistrzowskiego medalu nie w każdym przypadku przełożyło się na nominację do reprezentacyjnego składu na ME.

Seniorzy.

W tym roku przed mistrzostwami wśród seniorów trudno było wskazać na zdecydowanych faworytów do miejsca na podium. Rozegrany trzy tygodnie wcześniej w Sopocie konkurs kwalifikacyjny do tegorocznych mistrzostw Europy i przyszłorocznych igrzysk olimpijskich wskazał na wysoką formę trzech par: Dawid Rakoczy-Marino, Krzysztof Ludwiczak-Quamiro i Aleksandra Lusina-Castello. Nie należało zapominać jeszcze o dwóch jeźdźcach reprezentujacych nasz kraj podczas poznańskiego Konkursu o Puchar Narodów: Łukaszu Jończyku (Ritus) oraz Andrzeju Lemańskim (Bishof L). Zarówno pierwszy z nich, uczestnik tegorocznego Finału Pucharu Świata jak i drugi, najlepszy polski jeździec poznańskiego GP CSIO ostatecznie wywalczyli w Chojnowie odpowiednio medale: brązowy i srebrny. Może to zabrzmi dziwnie, ale Łukasz Jończyk - zwycięzca kilku GP CSI i wielokrotny reprezentant Polski w Pucharach Narodów stanął po raz pierwszy w swojej karierze na podium Mistrzostw Polski Seniorów. Niestety nie powiodło się Dawidowi Rakoczemu. Marino już w pierwszym Półfinale dwukrotnie odmówił skoku na rowie z wodą. Z kolei Quamiro zamiast walczyć o medal musiał być tuż przed rozpoczęciem mistrzostw operowany i trudom mistrzostw czoła stawiała mniej doświadczona w trudnych konkursach Mylady wsparta Konkretem 2. Mistrzostwa zasłużenie wygrała Aleksandra Lusina i jej siwy 11-letni holsztyński ogier Castello (Calido I x Calypso I). Para ta zaprezentowała najwyższy kunszt jeździecki i nie zawiodła swoich kibiców. Losy każdego miejsca na podium ważyły się do ostatniego skoku, bowiem różnice punktowe pomiędzy kolejnymi medalistami w końcowym rozrachunku wyniosły zaledwie 0,05 i 2,75 punktu karnego. Aleksandra Lusina jako pierwsza kobieta w historii polskiego jeździectwa stanęła na najwyższym miejscu podium Mistrzostw Polski Seniorów. Dla trójki medalistów pozycję wyjściową w I Półfinale (Konkurs Szybkości -135 cm) wypracowały ich „drugie" konie: Ekwador ( X m.-3,56 pkt.), Escudero ( II m.-0,61 pkt.) i Tornado (IX m.- 3, 36). Potem na końcowy wynik pracowały podstawowe konie, które na parkurach 145 cm, 150 cm i 155 cm uzyskiwały odpowiednio nastepujące rezultaty: 0+1+4, 0+4+4 i 4+4+0.

Potencjał medalowych par i trafność mistrzowskiej selekcji zostały potwierdzone ich wynikami we wcześniejszych i późniejszych startach w dobrze obsadzonych turniejach zagranicznych. Od początku roku autorami trzech najlepszych rezultatów polskich reprezentantów poza granicami kraju do tej pory są właśnie: Łukasz Jończyk (VI m. w GP CSI**** Las Vegas-Ritus), Andrzej Lemański (III m. w GP CSI*** Lamprechthausen-Bischof L) i Aleksandra Lusina, która w Tallinie dosiadając Castello rywalizując w gronie silnych ekip skandynawskich z siostrami Tiną i Charlotte Lund oraz Lineą Ericsson na czele, jako jedna z trzech uczestników konkursu pokonała parkur GP CSIO****-W bez błędów na przeszkodach zaliczając tym samym minimum olimpijskie i kwalifikację do tegorocznych Mistrzostw Europy.

Młodzi Jeźdźcy

W tej kategorii wiekowej niespodziewanie mistrzostwa przegrali dwaj główni faworyci: obrońca tytułu Mściwoj Kiecoń (V m.) i Stanisław Przedpełski (VI m.). Do tytułu pretendowała Julia Zawada, która swoją szansę wykorzystała i stanęła na najwyższym miejscu na podium. Jest to również kolejny sukces trenerski Huberta Szaszkiewicza. Zabrakło szczęścia Monice Dulczewskiej, która na parkur II nawrotu finału wjeżdżała z przewagą 2 zrzutek i po trzech błędach skończyło się na brązowym medalu. Srebro wywalczył Paweł Kaliciński. Oboje do tej pory nie brali udziału w dwóch kontrolnych startach reprezentacji w Auvers i Vierden. Miejsce na podium dla Pawła Kalicińskiego i Moniki Dulczewskiej okazało się przepustką do reprezentacyjnego składu na tegoroczne Mistrzostwa Europy tej grupy wiekowej.

Juniorzy.

Tytuł mistrzowski w kategorii zdobyty w imponującym stylu przez Joannę Rosicką nie przełożył się na nominację do kadry na ME. Joanna Rosicka objęła prowadzenie już po drugim półfinale i w całych mistrzostwach popełniła tylko jeden błąd w II nawrocie finału. Dwa kolejne miejsca na podium zajęły pary objęte przygotowaniami do ME. Srebrny medal w dodatkowej rozgrywce wywalczył obrońca tytułu Piotr Sikorski , który pokonał Aleksandrę Musiał, która tym samym drugi raz z rzędu wywalczyła brązowy medal. Pozostałe dwie reprezentantki kraju na tegoroczne ME: Małgorzata Wardzała i Paulina Wielogórska zajęły odpowiednio: 6 i 7 miejsce.