ZMIANY W PRZEPISACH W SKOKACH PRZEZ PRZESZKODY

Nadesłany przez Michał Wróblewski 31.01.2008 20:20 (2715 odsłon) Więcej wpisów tego autora
Kolegium Sędziów

Z dniem 1 stycznia 2008 Międzynarodowa Federacja Jeździecka wprowadziła zmiany w przepisach dotyczące skoków przez przeszkody. PZJ wprowadza je z dniem 1 lutego 2008 roku. Zmiany są niewielkie, tylko w jednym przypadku wprowadzono zupełnie nowy zapis.Poniżej podajemy nowe zapisy przepisów, które uległy zmianie: 

1. Art. 235 BŁĘDY (zmiana punktu 1)

1. Błędy popełnione przez zawodnika są karane, jeśli miały miejsce pomiędzy liniami startu i mety. Obejmuje to wszystkie przeszkody na parkurze, które uderzone przez konia lub zawodnika podczas skoku upadły, nawet jeżeli zawodnik przekroczył linię mety ale nie opuścił areny (przekroczył szranek).

2. Art. 257.2.3. RZĄD KOŃSKI (nowy punkt 2.3)

2.3 Ochraniacze na nogach koni, nie mogą zawierać jakiegokolwiek materiału zwiększającego ciężar samego ochraniacza. Złamanie tego przepisu powoduje dyskwalifikację zawodnika (Art. 241.2.9). Maksymalny ciężar ochraniacza, suchego lub mokrego, przednich lub zadnich nóg konia, nie może przekraczać 500 gramów.

3. Artykuł 269. KONKURS O WZRASTAJĄCYM STOPNIU TRUDNOŚCI (zmiana w punktów 3 i 4)

3. Konkurs może być rozgrywany jako:

  • zwykły;
  • dokładności z rozgrywką.
  • zwykły z rozgrywką dla zawodników pretendujących o pierwsze miejsce, mających ten sam wynik punktowy;

Tor do rozgrywki musi składać się z minimum sześciu przeszkód, których rozmiary - wysokość i/lub szerokość są odpowiednio powiększone. Przeszkody w rozgrywce musza być skakane w takiej samej kolejności jak w przejeździe podstawowym, a przypisane im numery (liczba możliwych do zdobycia punktów) są takie same jak w przejeździe podstawowym.

4. Jeżeli rozgrywana jest wersja konkursu dokładności z rozgrywką,  to zawodnicy, którzy nie zakwalifikowali się do rozgrywki zajmują miejsca zgodnie z liczbą uzyskanych punktów niezależnie od osiągniętego czasu. Jeżeli rozgrywana jest wersja konkursu zwykłego z rozgrywką, to zawodnicy, którzy nie zakwalifikowali się do rozgrywki zajmują miejsca zgodnie z osiągniętymi punktami bonifikacyjnymi i czasem przejazdu.

4.Wprowadzono również zmianę redakcyjną.

Wyłączono z przepisów w skokach przez przeszkody część II, dotyczącą warunków rozgrywania prób bicia rekordów w skokach na koniu wzwyż i w dal. Przepisy te pozostają bez zmian w postaci osobnej broszury.

 

Nowe przepisy zamieszczone na stronie www.pzj.pl zawierają aktualnie wprowadzone zmiany.

 

(-) Krzysztof Niecko

Tagi: Skoki   FEI   sędziowie   przepisy  
Dodaj niusa do 'Ulubionych' w serwisach społecznościowych
Blinklist del.icio.us Digg Fark Furl Newsvine Reddit Simpy Spurl Yahoo Bookmark to Balatarin Bookmark to Faceboom Bookmark to Twitter Bookmark to Scripstyle Bookmark to Stumble Bookmark to Technorati Bookmark to Mixx Bookmark to Myspace Bookmark to Designfloat Bookmark to Google Plus Bookmark to Google Reader Bookmark to Google Bookmarks